Alumnae
Distinguished Alumnae

Full List of Alumnae Awards

List of 1 items.

  • The Baldwin School Alumnae Award

    The Alumnae Award was established in 1967 to honor Rosamond Cross on her 25th anniversary as Head of School. It is given annually to an alumna who has distinguished herself in her field of endeavor and whose life reflects a dedication to the principles of The Baldwin School.
    YearRecipient & Class
    1967 Gertrude Sumner Ely - 1895
    1968 Edna Fischel Gellhorn - 1896
    1969 Cornelia Otis Skinner - 1918
    1970 Elizabeth Graham Lowry - 1919
    1971 Helen Taft Manning - 1908
    1972 Sara Wolfe Bell - 1923
    1973 Emily Hartshorne Mudd - 1917
    1974 J. Margaret Ada Mutch - 1922
    1975 Bertha Sheppard Adkins - 1924
    1976 Elizabeth Anne Riley - 1956
    1977 Nancy Weiser Ignatius - 1943
    1978 Mildred Willard Gardiner - 1913
    1979 Elizabeth Ann Massey Ballinger - 1940
    1980 Anne Cabot Wyman - 1948
    1981 Margaret Ballou Hitchcock - 1916
    1982 Alice Tepper Marlin - 1962
    1983 Rebecca Trent Kirkland - 1960
    1984 Esther Weston King - 1918
    1985 Sue Yung Li - 1951
    1986 Robin Blum Smith - 1957
    1987 Margaret Roberts Yerger - 1932
    1988 Anne Ellsworth Wigglesworth - 1958
    1989 Joelle Attinger - 1969
    1990 Martha Craven Nussbaum - 1964
    1991 Sara Wheeler Forster - 1961
    1992 Patti Talbot Ota - 1962
    1993 Ruth Fiesel - 1938
    1994 Diane Walton Wood - 1969
    1995 Sally Keadle Richardson - 1950
    1996 Marjorie Yang - 1970
    1997 Phoebe Reese Lewis - 1947
    1998 Annette Polan - 1963
    1999 Mary Bazemore Hopkins - 1944
    2000 Andrea Lee - 1970
    2001 Enid Curtis Bok Okun - 1956
    2002 Martha Saunders Ferguson - 1947
    2003 Delia Marshall Turner - 1968
    2004 Mary Coffey Wrig - 1944
    2005 Marsha Barnes - 1965
    2006 Henrietta Holsman Fore - 1966
    2007 Dr. Barbara Hunter Chaffee - 1967
    2008 Amy Knowlton - 1978
    2009 Barbara T. Sicalide - 1979
    2010 Lindsey Carroll Farrell - 1965
    2011 Matilda Lancaster Essig - 1976
    2012 Margaret Oxtoby - 1972
    2013 Kate C. Mille - 1978
    2014 Collie Lanworthy Hutter - 1964
    2015 Beth Swoope Sweetow - 1965
    2016 Mary B. Robinson  - 1971
    2017 Margaretta Walton - 1997
    2018 Martha 'Meg' Gaines - 1973

List of 1 items.

  • Distinguished Young Alumna Award

    The award was also established in 1991. It is given to an alumna who has graduated within the last 25 years and has made significant contributions in her profession, avocation or volunteer services.
    YearRecipient & Class
    1991Mary B. Robinson - 1971
    1992Louise A. Dolan - 1967
    1993Ruth Hochberger - 1968
    1994Sarah Conly - 1969
    1995Tina Davidson - 1971
    1996Farah Griffin - 1981
    1997Margaret Maclay - 1977
    1997Ruth Davidon - 1982
    1998Kinney Zalesne  -1983
    1999Alexis Denny -1979
    2000Susan Lazovitz - 1985
    2002Ruth Montgomery - 1977
    2003Jennifer Platzkere - 1988
    2004Jody Gerson - 1979
    2005Eleanor Allen - 1980
    2006Marisa Porges - 1996
    2007Karin Wachter - 1992
    2008Jenny Laden - 1988
    2009Andrea Matacic-Cayley - 1984
    2010Amanda Birnbaum Steinberg - 1995
    2011Rachel Carson - 1991
    2012Sami Kim Falvey - 1992
    2013Courtney Leonard - 1998   
    2014Charlotte Haldeman Whitmore - 1999
    2015Lauren DeBruicker - 1990
    2016Sara Scott - 1996
    2017Mira Sachdeva - 1997
    2018Dorothy Rogers Mayhew - 1993

List of 1 items.

  • Alumnae Award for Life Achievement

    The Award for Life Achievement was established in 1991. It is given to an alumna who has either demonstrated a lifelong dedication and commitment to helping empower those who have struggles with challenges and societal barriers or who has had a significant impact on an institution or community.
    YearRecipient & Class
    1991Helene Zimmermann Hill – 1946
    1992Jean Mackerley Buist – 1937
    1993Margaret Keeney Rosenheim - 1943
    1994Ann Cornelisen - 1944
    1995Susan Dawkins Clayton - 1942
    1996Jane Kellock Setlow - 1936 
    1997Rhoda Wagner Richards - 1936
    1998Gwinn Heilner Scott - 1958
    1998Barbara Henneberger McClosky 1934
    1999Jane Ayer Scott - 1949
    2000Janet Jordan Fischer - 1940
    2001Emily Mudd Mitchell - 1941
    2002Abigail Adams Silvers - 1952
    2003J. Ellen Gilson Austin - 1943
    2004Barbara Welch French - 1934
    2005Ruth Strang - 1940
    2006Elise Tompkins Partridge - 1976
    2006Shawn Lacy - 1971
    2007Russell Weed Walker - 1958
    2008Margaret Murta - 1933
    2009Alison Bishop Jolly - 1954
    2010Christina Giannini - 1955
    2011Class of 1971 w/ Inaugural Mandala Award 
    2012Ada Mutch - 1922
    2013Trish Hall - 1968
    2014Margaret “Scottie” Robinson - 1969
    2015Susan Bunting Larson - 1965
    2016Claire Potter - 1976
    2017Crystal Jones Lucky - 1982
    2018Carolyn D. Jones - 1973