SSL Certificate

Online Store

Contact Us

Prospective
Student-Athletes

Directions

Opponent Schools & Alternate Locations

Abington Friends School
Abington High School
Academy of Notre Dame
Academy of the New Church
Agnes Irwin School
AIM Academy
Archbishop Carroll
Archbishop Wood
Aronimink Golf Club
Bala Cynwyd Middle School
Baldwin- Lower Field
Baldwin- Upper Field
Barrack Hebrew Academy
Bayard Rustin High School
Belmont Plateau
Berwyn Squash Club
Bishop McDevitt High School
Bishop Shanahan High School
Blair Academy
Bonner Prendergast High School
Briarwood Cross Country Invitational
Brookside Country Club
Bryn Mawr Polo Field
Cabrini College
Cardinal O'Hara High School
Central High School
Chichester High School
Choate Rosemary Hall
Conestoga High School
Conwell Egan High School
Cooper River Park Camden County Boat House
Cynwyd Club
Delaware County
Christian School
Delaware County Christian School - Devon Field
Delaware Valley Friends School
Downingtown East High School
Downingtown West High School
Easterns Swimming Championships
Edgeley Field Fairmount Park
Edgmont Country Club
Emlen Tunnel Park Field
Episcopal Academy
Fairmount Athletic Club
Filipone Memorial Park
Friends School Haverford
Friends Select School
Friends' Central School
Friends' Central School Lower School Campus
Garnet Valley High School
General Wayne Park
George School
Germantown Academy
Germantown Cricket Club
Germantown Friends School
Germantown Friends School - Blue Bell Park
Germantown Friends School - Clifford Park
Germantown Friends School - Midvale Athletic Fields
Great Valley High School
Green Valley Country Club
Gulph Mills Golf Club
Gwynned Mercy Academy
Harriton High School
Haverford College
Haverford High School
Haverford Reserve Field
Haverford School
Hill School
Hun School

Interboro High School
Jenkintown High School
Joe Dimaggio Sports Complex
La Salle University
Lawrenceville School
Legacy Tennis Center
Lehigh University Rauch Fieldhouse
Lower Merion High School
Malvern Prep School
Manny Flick Regatta
Marple Newtown High School
Mercersburg Academy
Merion Mercy Academy
Merion West Golf Course
Millbrook School
Montgomery School
Moorestown Friends School
Neshaminy High School
New Hope Solebury School
Northley Middle School
Overbrook Golf Club
Paul Short Run at Lehigh University
Penn Charter School
Penn Relays
Penn State University
Penn Wood High School
Penncrest High School
Pennington School
Perkiomen Valley High School
Philadelphia Country Club
Philadelphia Cricket Club
Philadelphia School
Philadelphia University
Pingry School
Plymouth Whitemarsh High School
Proving Grounds
Racquet Club
Radnor High School
Radnor Memorial Park Turf Field
Radnor Valley Country Club
Ridley High School
Robert Saligman Middle School
Rosemont School of the Holy Child
Sacred Heart Country Day School
Shipley School
Shipley School Fuller Field
Shipley School Gladwyne Farm Fields
Solebury School
Springfield (Delco) High School
Springside Chestnut Hill Academy
Springton Lake Middle School
Squash Smarts
Stotesbury Cup Regatta
Strath Haven High School
Sunnybrook Golf Club
Swarthmore College
Tatnall School
Tower Hill School
Undine Barge Club
United Sports Training Center
University of Pennsylvania Franklin Field
Upper Darby High School
Upper Dublin High School
Upper Merion High School
Valley Forge Middle School
Valley Forge Military Academy
Villa Maria Academy
Welsh Valley Middle School 
West Chester Area Sports Association Kelly Field
Westtown School
White Manor Country Club
Widener University
Wilmington Friends School
Wissahickon High School

Championships

Inter-Ac Team Titles:
Varsity Squash 2010-2014, 2016-17
Varsity Tennis 2010, 2012
Varsity Crew 2002, 2004
Varsity Cross Country 2000
Varsity Lacrosse 1987
Varsity Field Hockey 1986


Inter-Ac Individual Titles:
Megan Cooper '21 (Diving) 2019
Jennifer Dietrich '17
400m (Track & Field) 2017
4x400m (Track & Field) 2016 & 2017
Valerie Yoshimura '15 (Swimming)
50 & 100 Yard Free 2012-15
Caroline Rosen '16 (Golf) 2014
Kristine Rojo '14 (Tennis) 2010-11
Jennifer Newman '10 (Tennis) 2007-8
Julia Pudlin '02 (Cross Country) 1998-01

State, Regional & National Team Titles:
Varsity Squash
2015 U.S. Squash
Division I National Champions

JV Squash
2015 U.S. Squash
Division IV National Champions

Varsity Squash
2011-2014, 2016-18 MASA Champions

Varsity Cross Country
2000 State Champions

State, Regional & National Individual Titles:
Track & Field
2017 & 2018 PAISAA 4x800m State Champs 

Track & Field
2016 PAISAA 4x400m State Champs

Jennifer Dietrich '17 (Track & Field)
2015 & 2017 PAISAA 400m State Champion

Valerie Yoshimura '15
2012-13 Easterns Champion
100 Yard Butterfly

Julia Pudlin '02 (Cross Country)
1999, 2000, 2001 State Champion

Crew SRAA Nationals
2017 Lightweight Double
2010-11 Lightweight Double
2004 Senior Quad

Crew Stotesbury
2017 Lightweight Double
2010-11 Lightweight Double
2009 Freshman Quad
2002 Junior Quad
1988 Varsity Four
1973 Senior Four

Crew PSRA City
2017 Lightweight Double
2016 Lightweight Quad
2011 Junior Quad
2010 Junior Double
2010-12 Lightweight Double
2011, 2013 Freshman Double
2002 Junior Quad
1988 Lightweight Quad

powered by finalsite