The following Baldwin students have been named winners in the 81st annual Philadelphia Clasical Society (PCS) academic and project competitions. Although the awards luncheon was scheduled for Saturday, April 18, 2020 at the Drexelbrook Event Center in Drexel Hill, PA, it had to be cancelled. On the February judging date, five of Baldwin’s entries were selected as “Best of Category” submissions from the 23 participating schools: Victoria Smith (XII) for her large mosaic of a Minotaur inspired by black and red pottery; Megan Magee (X) for her meticulous sculpture of a foot wearing a Roman sandal; Devon Shatzman (X) for her hand sewn illustration of a proverb translated into Latin; Caroline Fenton (VII) for her detailed sketch; Kayla Rippie (VI) for her military costume.
Project Competition Awards (by grade within category)
Amelia McCullough* VI Costume - Life Size Summa Cum Laude
Maya Soldatovich* VI Costume - Life Size Summa Cum Laude
Hope Goldman**+ VI Costume - Life Size Summa Cum Laude
Brielle Locurcio**+ VI Costume - Life Size Summa Cum Laude
Macy Li*** VI Costume - Life Size Cum Laude
Lyla Mason*** VI Costume - Life Size Cum Laude
Kayla Rippie^ VI Costume - Military Summa Cum Laude
Joanna Grant VI Jewelry Summa Cum Laude
Devyn Slaughter VI Jewelry Summa Cum Laude
Elena Herpel VI Jewelry Magna Cum Laude
Tori Benjamin* VII Jewelry Cum Laude
Amelia Skawinski*+ VII Jewelry Cum Laude
Amy Erskine X Jewelry Magna Cum Laude
Alice Zehner+ XI Jewelry Magna Cum Laude
Savannah Fitzpatrick VI Model Magna Cum Laude
Hope Goldman*+ VI Model Magna Cum Laude
Brielle Locurcio*+ VI Model Magna Cum Laude
Marlayna Lichtenstein** VI Model Cum Laude
Alexandra Page-Whyte** VI Model Cum Laude
Sedona Cohen VI Model Cum Laude
Ava Zarzycki IX Model Magna Cum Laude
Anna Johnson IX Model Magna Cum Laude
Emma Heckmann IX Model Magna Cum Laude
Alondra Freundt-Hatton IX Model Cum Laude
Savannah Rhodes X Model Cum Laude
Rucha Kamat XI Model Cum Laude
Melina Intzes* VI Mosaic Summa Cum Laude
Avni Pande* VI Mosaic Summa Cum Laude
Olivia Choo** VI Mosaic Summa Cum Laude
Laila Gopalani** VI Mosaic Summa Cum Laude
Evelyn Jean*** VI Mosaic Magna Cum Laude
Sabrina Cohen*** VI Mosaic Magna Cum Laude
Avery Haron VI Mosaic Cum Laude
Lisa Evans IX Mosaic Magna Cum Laude
Aleida Skogland**** IX Mosaic Magna Cum Laude
Sara Min**** IX Mosaic Magna Cum Laude
Victoria Smith*+^ XII Mosaic Summa Cum Laude
Clara Gutstadt VI Needlework Summa Cum Laude
Theadora Dunckel VI Needlework Summa Cum Laude
Lilah Simpson VI Needlework Magna Cum Laude
Anna Mackey VI Needlework Cum Laude
Piper Skoglund VI Needlework Cum Laude
Georgia Jane Whamond* VII Needlework Cum Laude
Sana Goyal* VII Needlework Cum Laude
Devon Shatzman* X Needlework Summa Cum Laude
Samantha Manogue X Needlework Magna Cum Laude
Sarah Elise Kait+ XI Needlework Cum Laude
Anwen Deng* VI Painting Summa Cum Laude
Claire Lu* VI Painting Summa Cum Laude
Ayesha Sayeed** VI Painting Summa Cum Laude
Camila Tobon** VI Painting Summa Cum Laude
Sophie Wang VI Painting Magna Cum Laude
Ava Pietrini VI Painting Cum Laude
Amelia Skawinski***+ VII Painting Cum Laude
Isabelle Feigenberg*** VII Painting Cum Laude
Amanda Yep XII Painting Magna Cum Laude
Lily Murphy VI Sculpture/Pottery Magna Cum Laude
Brooklyn Ali*+ VI Sculpture/Pottery Cum Laude
Marissa Gist* VI Sculpture/Pottery Cum Laude
Ambea Nmah VI Sculpture/Pottery Cum Laude
Megan Magee^ X Sculpture/Pottery Summa Cum Laude
Daphne Yorks VI Sketch/Drawing Summa Cum Laude
Anya Henry* VI Sketch/Drawing Magna Cum Laude
Nina Heverin-Alvarado* VI Sketch/Drawing Magna Cum Laude
Willa Epstein VI Sketch/Drawing Cum Laude
Sheyenne Abraham VI Sketch/Drawing Cum Laude
Caroline Fenton^ VII Sketch/Drawing Summa Cum Laude
Sisira Thumula VII Sketch/Drawing Magna Cum Laude
Brooke Woo VII Sketch/Drawing Cum Laude
Megan Adelman IX Sketch/Drawing Cum Laude
Sarah Ying X Sketch/Drawing Summa Cum Laude
Anna Wang+ X Sketch/Drawing Summa Cum Laude
Lavender Huang X Sketch/Drawing Cum Laude
Kaya Weiser X Sketch/Drawing Cum Laude
Melody Gui XI Sketch/Drawing Summa Cum Laude
Abigail Dubinski+ XI Sketch/Drawing Cum Laude
Lily Altman+ XI Sketch/Drawing Cum Laude
Katherine Stephan VI 3-D Printed Model Cum Laude
Camille Stecker IX 3-D Printed Model Magna Cum Laude
Astrid Vrooman-Bara VI Comic/Storyboard Cum Laude
Samantha Pierce VII Comic/Storyboard Summa Cum Laude
Sarah Elise Kait+ XI Comic/Storyboard Summa Cum Laude
Thea Rosenzweig+ X Literary Categories: Prose in Latin Summa Cum Laude
Caraoline Prendergast+ X Literary Categories: Poetry in English Summa Cum Laude
Blake Landow X Literary Categories: Poetry in English Magna Cum Laude
Samantha Eill+ XI Literary Categories: Poetry in English Magna Cum Laude
Abigail Dubinski+ XI Literary Categories: Poetry in English Magna Cum Laude
+indicates a student who has won more than one award (in the academic and project competitions, or more in project competitions)
^indicates students whose projects were displayed at the banquet as “Best in Category.”
*indicates two students who created one project